ATSS Psycholab Software – instrukcja użytkownika
Pierwsza konfiguracja programu
Po zainstalowaniu programu warto wykonać następujące czynności:
Wprowadzenie danych pracowni i psychologa
Kliknij w przycisk USTAWIENIA i w zakładkach: Pracownie oraz Psychologowie dodaj minimum jeden podmiot (dane pracowni) oraz jednego psychologa.
Uwagi:
- dane można w każdej chwili edytować natomiast zmiany obowiązywać będą dla każdego nowo tworzonego dokumentu (dokumenty już utworzone nie zostaną zmodyfikowane)
- dane pracowni i psychologa będą drukowane na dokumentach tworzonych w programie
Utworzenie ćwiczebnej bazy danych
Jeżeli jest to pierwszy kontakt z programem i na początku wprowadzane dane będą służyły ćwiczeniom i zapoznaniu się z aplikacją to warto utworzyć osobną bazę danych do ćwiczeń. W tym celu, w ustawieniach programu wybierz zakładkę Bazy danych >> kliknij „Utwórz nową bazę danych” i wypełnij pola wg propozycji jak na obrazku:

Od tej pory, przy każdym uruchomieniu programu będzie możliwość wyboru bazy danych. Wszystkie bazy są całkowicie od siebie rozdzielone (żadne dane nie są współdzielone). Każda baza posiada także własną numerację dla kart badań, orzeczeń czy osób w rejestrze badanych. Warto ustawić mocno odróżniające się kolory dla każdej bazy danych, tak aby mieć dodatkową kontrolę nad tym, która baza danych jest otwarta.
Uwaga: Dla zapewnienia dobrego kontrastu tekstu zaleca się wybór koloru tła z jasnych odcieni).
Inne możliwości, które daje funkcja tworzenia osobnych baz danych
Osobne bazy danych w praktyce wykorzystywane są również do:
- prowadzenia rejestrów i badań w obszarach pokrewnych do medycyny pracy (np. badania na broń)
- w sytuacji, gdy badań w ciągu roku wykonywanych jest bardzo dużo i ilość danych mocno spowalnia pracę programu (wtedy w nowym roku tworzona jest nowa baza danych)
- gdy jeden komputer wykorzystywany jest w różnych pracowniach (wtedy 1 baza danych odpowiada innej lokalizacji)
- do badań poza medycyną pracy czy psychologią transportu (badania prywatne, sportowe, w ramach pracy naukowej)
- do testów i sprawdzania funkcji programu bez naruszenia istniejących rejestrów danych
Konfiguracja komunikacji radiowej z aparaturą
Jeżeli posiadasz aparaty AT SMART Systems wyposażone w moduły radiowe to na początku trzeba je skonfigurować w programie i sprawdzić łączność z aparatami.
Podłączenie modułu radiowego do komputera PC
Podłącz moduł radiowy MASTER (czerwony, z wtyczką USB) do portu USB w komputerze.
Przejdź do USTAWIENIA >> Aparatura i zaznacz opcje zgodnie z obrazkiem poniżej.

Następnie zapisz ustawienia portu i uruchom ponownie program. Na ekranie głównym, pod przyciskami powinna pojawić się aktywna opcja: „Moduł radiowy podłączony„

Test łączności z aparatami
Gdy moduł radiowy w komputerze jest aktywny można skonfigurować i przetestować połączenie z aparatami. Przejdź do USTAWIENIA >> Aparatura. Zaznacz ptaszki przy nazwach aparatów, które znajdują się w pracowni oraz ustaw domyślne numery ID aparatów tak jak na obrazku poniżej. Następnie zapisz konfigurację aparatury przyciskiem na dole okna.

Klikając w przyciski „Testuj łączność” przy każdym numerze ID aparatu można sprawdzić poprawność połączenia. Przed testem upewnij się, że aparat jest włączony. Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie to pojawi się przykładowy komunikat:

Ustawienie automatycznych kopii zapasowych
Kopie zapasowe zapisywane są na dysku lokalnym komputera w folderze C:\ATSS Data\Backups i zawierają wszystkie dane z badań oraz ustawienia programu. Można ustawić częstotliwość wykonywania automatycznych kopii danych w programie oraz wykonać ręcznie kopię zapasową i zapisać ją do pliku.
Kopie zapasowe obsługuje się w następującym miejscu: USTAWIENIA >> Opcje aplikacji >> Ustawienia zaawansowane… >> Kopie zapasowe. Zaleca się ustawienie opcji wykonywania codziennych automatycznych kopii.

Uwaga:
Zalecaną praktyką jest wykonywanie okresowych kopii bezpieczeństwa całego komputera na zewnętrznych dyskach lub w chmurze. Aby uwzględnić dane z programu ATSS Psycholab Software w tym procesie należy dodać do listy folderów cały folder C:\ATSS Data.
Ustawienie wydruków pieczątek
W programie można zdefiniować wygląd pieczątek na dokumentach związanych osobno z medycyną
pracy i psychologią transportu. Dodatkowo można zmienić kolor pieczątki na wydrukach lub całkowicie wyłączyć ich wydruk.
W tym celu przejdź do USTAWIENIA >> Opcje aplikacji >> Ustawienia zaawansowane… >> Drukowanie pieczątek w psychologii transportu / – w medycynie pracy.

Domyślnie drukowanie pieczątek jest ustawione tak, aby w przypadku psychologii transportu treść pieczątki psychologa była zgodna z wymaganiami Rozporządzenia. W przypadku medycyny pracy domyślnie stosowana będzie ta sama pieczątka jak w psychologii transportu.
Jednak ustawienia te można w szerokim zakresie dostosować do własnych potrzeb. Istnieje np. możliwość stworzenia własnej treści pieczątki dla psychologa. W tym celu należy wybrać opcję „Własna”, a następnie treść pieczątki zdefiniować w danych osobowych psychologa:
